Tipy na výlet v okolí Kvildy a Horské Kvildy

Jezerní slať - Horská Kvilda - Antýgl

Jezerní slať  je rašeliniště a přírodní památka v okrese Prachatice. Nachází se na Šumavě, necelé 2 km jihovýchodně od Horské Kvildy a 3 km od Kvildy, na katastrálním území obce Kvilda. V nadmořské výšce 1058 – 1075 m, název má podle malého a dnes již rašeliníky zarostlého jezírka. Rezervací byla slať vyhlášena v roce 1933, v roce 1969 pak byla rezervace rozšířena na 109 ha.
Horská Kvilda je obec na Šumavě, v okrese Klatovy, 25 km jižně od Sušice. Horská Kvilda zaujímá rozlohu 29,91 km² a žije zde 60 obyvatel.
Antýgl
(německy Antigelhof)  je usedlost na Šumavě, v údolí řeky Vydry, nedaleko ústí Hamerského potoka. Nachází se asi 4 km jihovýchodně od Srní 

Kvilda - po modré a dále po silnici směrem na Sušici k Jezerní slati (parkoviště, vyhlídková věž, poválková stezka), dále po silnici na Horskou Kvildu - po modré podél Hamerského potoka na Antýgl (10 km). Ekologickým autobusem zpět přes Modravu na Kvildu.Na Knížecí Pláně - Chalupská slať

Knížecí pláně jsou bývalá obec na Šumavě. Místo se nachází v Národním parku Šumava na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranic s Německem.
Chalupská slať (897 - 920 m n. m. ) přechodný typ rašeliniště mezi náhorními a údolními vrchovišti. Ve středu slatě je největší rašelinné jezírko v Čechách, přístupné po poválkovém chodníku - naučná ministezka. Jižní část slatě byla v minulosti těžena.

Kvilda - po zelené na Bučinu - po červené (část přírodního poznávacího okruhu) přes Chaloupky na Knížecí Pláně - po žluté k Borové Ladě - doleva po silnici po zelené na Chalupskou slať s rašelinným jezírkem a IS (19 km) - autobusem zpět do Kvildy. Možnost využít k dopravě ekologický autobus z Kvildy na Bučinu (pak jen 12 km).

Pramen Vltavy - Bučina - Knížecí pláně

Pramen Vltavy leží 7 km jižně od Kvildy v nadmořské výšce 1172 pod Černou horou. Pramen Vltavy se nachází 5,5 km JZ od Kvildy.
Bučina
(1153 m n. m.) - v minulosti osada u státní hranice, kde dříve bývala škola, mlýn, finanční stráž, dva hotely, několik hospod atd. Dnes je zde pěší hraniční přechod do SRN (směr Finsterau, východní část NP Bavorský les), informační středisko Správy NP Šumava. V horní části Bučiny je pěkná vyhlídka na Smrčinu, Plechý a rakouské a německé Alpy, vzdálené 170 km.
Knížecí pláně jsou bývalá obec na Šumavě. Místo se nachází v Národním parku Šumava na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranic s Německem.

Kvilda - po modré k pramenu Vltavy - po červené na Bučinu - po značeném přírodním poznávacím okruhu dlouhém 6,5 km (symbol babočky) přes Chaloupky a Knížecí Pláně na Bučinu (16 km). Z Bučiny ekologickým autobusem do Kvildy.

Bučina

Pramen Vltavy

Leží 7 km jižně od Kvildy v nadmořské výšce 1172 pod Černou horou. V jeho okolí rostou horské smrky staré přes 300 let, směrem ke státní hranici se nachází horské vrchoviště s porostem kleče. Příjemnou procházkou z Kvildy dosáhneme úpatí Černé Hory, kde pramení nejdelší česká řeka – Vltava. Pramen Vltavy se nachází 5,5 km JZ od Kvildy.

Kvilda - po zelené na Bučinu - po červené a dále modré k pramenu Vltavy - po modré do Kvildy (16 km). Možnost využít k dopravě ekologický autobus z Kvildy na Bučinu (pak jen 9,5 km pěšky).


Zlatá studna - Zhůří - Povydří - Antýgl

Zlatá studna dnes opuštěné místo uprostřed šumavských lesů na okraji Mezilesní Slatě, dříve osada se skelnou hutí zbudované městem Kašperské Hory.
Zhůří je osada, část města Rejštejn v okrese Klatovy, běžně označovaná za „zaniklou obec“. Nachází se asi 6,5 km na jihovýchod od Rejštejna.
Povydří je přírodní památka ev. č. 1030 a zároveň I. zóna Národního parku Šumava. Nachází se v okrese Klatovy, mezi obcemi Srní a Horská Kvilda. 
Antýgl je usedlost na Šumavě, v údolí řeky Vydry, nedaleko ústí Hamerského potoka. Nachází se asi 4 km jihovýchodně od Srní

Horská Kvilda - po modré na Zlatou studnu - po žluté na Zhůří - dále po žluté k Turnerově chatě - po červené na Antýgl - po modré na Horskou Kvildu (20 km).

Rezervace

Máte zájem se ubytovat v klidném, krásném prostředí a zároveň být obklopeni přírodou. Zjistěte dostupnost ubytování a rezervujte si svůj termín. Můžete nás kontaktovat vyplněním tohoto formuláře.